Szukaj

A po maturze chodziliśmy na... - no właśnie studia czy do pracy ? A może...

Jedno z ważniejszych pytań, które zadajemy sobie w okolicach końcówki liceum czy technikum to - "co powinienem zrobić po szkole ?" Praktycznie od razu w naszych głowach pojawiają się dwie odpowiedzi, są dwa wyjścia, albo pójść do pracy albo na studia... ...Aaaaale, jak już pewnie wiesz, według mnie wybór zaczyna się dopiero od minimum trzech opcji. Tak postawione pytanie stawia przed nami dylemat - nie wybór. A z racji tego, że wierzę głęboko w to, że zawsze mamy wybór to - zastanówmy się jakie inne opcje są dostępne...


1. Na zachodzie, a coraz częściej i w Polsce - bardzo popularnym rozwiązaniem, dla osób, które nie mają pomysłu na to, co chciałyby robić po szkole jest tzw. gap year. Według mnie jest to fantastyczna opcja - której sam doświadczyłem na sobie. Gap year - to roczna przerwa, która rozpoczyna się po zakończeniu szkoły i w zamierzeniu ma trwać przez najbliższy rok. Jej celem jest odkrycie - co właściwie chcielibyśmy robić w życiu. Pewnie od razu chcesz zadać pytanie - skoro przez 18 czy 19 lat życia jeszcze tego nie odkryłem - to jak mam to niby zrobić przez rok ? Myślę sobie, że warto w tym miejscu wyjaśnić idee gap year. Jego najważniejszą zasadą jest - możliwie jak największe i jak najgłębsze - DOŚWIADCZANIE. Doświadczanie - siebie, swoich emocji, relacji i kontaktu z innymi ludźmi. Poznawanie nowych kultur, nowych smaków, nowych podejść do życia, nowego patrzenia na świat. Wszystkiego co otworzy naszą głowę na nowe rozwiązania, nowe sposoby myślenia. Czyli ma być to czas "wglądu w siebie" - czas odkrywania, którego prawdopodobnie dotychczas - nie miałaś lub nie miałeś. Myślę, sobie, że gap year - ma największy sens - wtedy gdy wyjedziesz na jakiś czas z domu - do innego miasta, do innego Państwa, a być może na inny kontynent. Obecnie w dobie - tanich lotów, coachsurfingu czy Arbnb - może się okazać, że wcale nie musi być to drogie przedsięwzięcie.

Mam kolegę, który po szkole średniej wyjechał na ponad pół roku - do Ameryki Południowej - zwiedził ją od Argentyny aż do Brazylii i Peru. Całość wyprawy wyniosła go około 30k zł - a to było kilka ładnych lat temu. Jestem pewien, że dzisiaj taka wyprawa, byłaby znacznie tańsza. Ale prawda jest taka, że nie musisz wcale wyjeżdżać tak daleko, na tak długo. Najważniejsze byś w czasie takiej podróży - zdał się na siebie, był otwarty na to, co do Ciebie przychodzi, był otwarty na nowe doświadczenia i nowe znajomości. A to czy będziesz jeździł po Polsce, Europie czy na inne kontynenty - nie ma tak naprawdę większego znaczenia.


2. Inną opcją jest korzystanie ze stażów w różnego rodzaju firmach - w których z jakiegoś powodu, czujesz, że mógłbyś nauczyć się nowych umiejętności, zdobyć nowe doświadczenia. W Polsce - część z nich jest płatna, część z nich niestety nie. Jednak, kiedy dzisiaj granice w Europie są otwarte - ciekawym pomysłem może być - wyjechanie na staż do Anglii, Niemiec czy Hiszpanii... Nie przejmuj się swoim młodym wiekiem. Zwróć uwagę, że nawet starsi od Ciebie ludzie, często po studiach zaczynają prace, tak samo od zera jak Ty. Prawda jest taka, że mało które studia przygotowują do pracy na danym stanowisku. Wszystkiego i tak uczysz się w pracy.


3. Trzecią opcją, która wydaje mi się warta rozpatrzenia jest - otworzenie jakiejś swojej choćby małej działalności np: kupowaniu i sprzedawaniu rzeczy na z Chin, udzielanie korepetycji młodszym od siebie, dawanie lekcji w tenisa czy inny sport, który uprawiasz, czy choćby rozkręcenie swojego youtuba. Pomysłów jest bez liku. Natomiast sens tego pomysłu - jest taki byś zaczął ogarniać jak działa pieniądz. Jak łatwo przeinwestować, jak często zarabianie pieniędzy polega na fajnym pomyśle i odrobinie szczęścia. Abyś nauczył się tworzyć strony internetowe, obsługiwał klientów itd. itd. Jedno założenie - nie próbuj od razu zarobić miliona - bo może Ci to od razu nie wyjść. Zacznij od kilku stówek zysku -> potem powalcz o kilka tysięcy -> itd. Stawiaj sobie realne cele i je dowoź - unikniesz wtedy niepotrzebnej frustracji czy demotywacji.


4. Co do studiów - zanim wybierzesz dany kierunek studiów - sprawdź: - odpowiedz sobie na pytanie - 1. Po co chcę iść na ten kierunek ? 2. Czy ten kierunek może mi dać ? 3. Czy odpowiedź na pierwsze i drugie pytanie pokrywają się w jakieś części. - ile on trwa ? - ile studentów rocznie kończy dany kierunek (analizuj swoją potencjalną konkurencje) ?

- jak wyglądają możliwości rozwoju i zajęć poza studiami w mieście, do którego zamierzasz iść ? - kto prowadzi zajęcia - jakie ma osiągnięcia, dlaczego wykłada ten przedmiot ? - ile potrzebujesz czasu - żeby ogarnąć materiał na zajęcia i ile czasu zostaje po zajęciach.

Jak ? - masz Internet. masz FB - znajdź grupę tego kierunku i zapytaj tamtejszych studentów.


Nie uważam wcale, że wszystkie studia są bezwartościowe. Myślę, jednak, że nie na wszystkie studia warto iść i marnować swój czas i energię na spełnianie bezsensownych wymagań zakompleksionych wykładowców. Bardzo wielu rzeczy jesteś wstanie nauczyć się sam, ogromnej ilości rzeczy jesteś wstanie nauczyć się przez Internet, bardzo dużej ilości rzeczy jesteś wstanie nauczyć się na kursach i szkoleniach. Po prostu w bardzo wielu przypadkach - studia nie dadzą Ci nic poza dyplomem. Pytanie czy go potrzebujesz.. ? Lekarz, pielęgniarka, adwokat, fizjoterapeuta - muszą mieć prawo wykonywania zawodu - ale reszta... nie i bardzo dobrze.


Pamiętaj - zawsze masz wybór ! Pozdrawiam Cię serdecznie i zapraszam do kolejnych artykułów.

0 wyświetlenia
Kontakt

​Zanim napiszesz, przeczytaj proszę !

Nie odpisuję na wiadomości z prośbą o poradę psychologiczną.
Nie wyobrażam sobie, aby doradzać komukolwiek bez wcześniejszej rozmowy - to bardzo nieprofesjonalne.  Jeśli chcesz skorzystać z mojej pomocy - zapraszam Cię na na sesję indywidualną. 

Napisz, jeśli masz propozycję współpracy. Podaj proszę jak największą
ilość szczegółów, dotyczących Twojej propozycji.  

​Mój email to: mikolaj@fundacjahs.org
Telefon: 721152180


Polecam Twojej uwadze: 
https://terapiatranspersonalna.pl/ 
https://www.fundacjahs.org/
https://www.sculo.pl/


 

  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon

© 2023. Created by mikolajcentkowski.com