Szukaj

Psychologia i Terapia Transpersonalna - czym jest i dlaczego jest tak skuteczna ?

Na samym wstępie - chciałbym zaznaczyć, że nie istnieje jedna szkoła tej formy terapii. Nie jestem wstanie odpowiedzieć na pytanie, jak pracują inni terapeuci. W tym wpisie, chciałbym jedynie przedstawić jak wygląda ta, oparta o ujednolicony MODEL TRANSPERSONALNY, którego naucza Fundacja Hinc Sapientia oraz współtwórca tego modelu Jarosław Gibas. Jest to forma pracy według, której pracuję. Dlatego za każdym razem pisząc "terapia transpersonalna", mam na myśli tą właśnie formę, o której jeszcze więcej dowiesz się na stronie: www.terapiatranspersonalna.pl Czym jest Terapia Transpersonalna ?

1. To podejście do psyche człowieka, które zakłada, że nie jesteśmy wcale spójną jednością. Jesteśmy "formą" stworzoną z bardzo wielu części. W zależności od kontekstu i sytuacji, w której się znajdujesz - taka część Ciebie znajduje zastosowanie. Przykładowo - trochę zauważ, że trochę inaczej zachowujesz się w domu, inaczej w szkole, inaczej w pracy, jeszcze inaczej przy swojej drugiej połówce, a jeszcze inaczej ze znajomymi. Te zmiany czasami mogą być minimalne, a czasami wręcz olbrzymie. Jednak fakt jest taki, że do każdej sytuacji masz, w swoim umyślę, dopasowaną pewnego rodzaju bardziej lub mniej adekwatny model zachowania - tj. osobowość.


2. Problemy, które mamy są z reguły spowodowane tym, że któraś z tych części, nie funkcjonuje tak jak powinna lub jest w konflikcie z inną częścią. Warto tu zaznaczyć, że każda część - ma swoje potrzeby, swoje cele, swoje wartości. Dodatkowo ważnym faktem jest to, że nasze osobowości powstają bardzo wcześnie - bo już w dzieciństwie. Nie może dziwić zatem fakt, że osobowość stworzona kilkanaście lat czy kilkadziesiąt lat temu - nie sprawdza się w dzisiaj. To tak samo jakbyś dziwił się, że nie jesteś wstanie odtworzyć najnowszej FIFY 2020 na Windows 97'.


3. Bardzo przydatne do wytłumaczenia jak działa terapia transpersonalna - jest metafora zegarka i zegarmistrza. Otóż zegarmistrz tworzy zegarek. Następnie zegarek jest używany. Jednak po jakimś czasie może okazać się, że zegarek przestaje działać. Wtedy chcemy albo wymienić baterię, albo wymienić jakiś mechanizm, albo zrobić coś jeszcze innego. Jednak przy wyborze którejkolwiek z opcji, nie będziemy mówili, że zegarmistrz jest zepsuty. Powiemy jedynie, że zegarek nie działa. Zepsucie zegarka, wcale nie oznacza, że z zegarmistrzem jest coś nie tak.

Bardzo podobnie działa terapia transpersonalna - fakt, że w jakimś kontekście Twojego życia nie funkcjonujesz tak jakbyś chciał - to, że nie potrafisz zbudować trwałej relacji, nie zarabiasz tylu pieniędzy ile chciałbyś, nie potrafisz oprzeć się nałogowi albo uważasz się za złego rodzica lub ucznia - wcale nie oznacza, że coś jest z Tobą nie tak. Oznacza to jedynie tyle, że stworzyłeś świadomie lub nie - osobowość, która nie funkcjonuje skutecznie w danym kontekście. Najciekawsze, w tym wszystkim jest to, że zegarmistrzem jesteś Ty. Najważniejszym zadaniem terapeuty jest oprócz dania Ci skutecznych narzędzi - jest pomóc Ci tego właśnie zegarmistrza uwolnić i pomóc Ci się z nim skomunikować. 4. Terapia transpersonalna - jest terapią kompletną. Pracując z klientem - pracujemy na 7 osiach: osi czasu, osi ról, osi relacji, osi motywacji, osi świadomości, osi archetypu oraz osi transpersonalnej. Wszystkie osie, które wzajemnie się przenikają tworzą całe spektrum psychiki człowieka, a to oznacza, że jesteśmy wstanie rozwiązać praktycznie każdy problem, z którym przychodzi klient. Oczywiście, oprócz problemów, których główną przyczyną jest zaburzona chemia mózgu - to domena lekarzy. O osiach terapii transpersonalnej - zrobię kolejny wpis. 5. Każdy terapeuta, aby pracować z klientem, musi przejść swoją własną formę terapii, przepracowując problemy, które znajdują się na każdej z każdej z osi. Nie wyobrażam sobie terapeuty, który pracując z klientem, rozwiązuje swoje problemy kosztem klienta, lub przenosi je na niego (proces przeniesienia). Model transpersonalny jest tak zaprojektowany, że w zasadzie, jeśli nie przerobisz swoich własnych problemów - to większość narzędzi nie będzie dla Ciebie, jako terapeuty, możliwa do wykorzystania. Za to bardzo lubię tą formę pracy terapeutycznej - bardzo mocno weryfikuje przygotowanie terapeutów.


6. Terapia transpersonalna oprócz tego, że jest modelem terapeutycznym, jest przede wszystkim modelem rozwijającym klienta. Pomaga ona dotrzeć do rejonów swojej psyche, do których dotarcie na własną rękę, jest praktycznie nie możliwe. Dlatego klienci często mówią ,że w ciągu 45 minut dowiedzieli się więcej o sobie niż przez ostatnie 40 lat swojego życia. Terapia transpersonalna daje narzędzia do rozwoju własnej własnej osobowości i świadomości. Dlatego właśnie terapeuci transpersonalni są osobami radosnymi, szczęśliwymi, mającymi swoje pasje - na własnym przykładzie pokazują, że terapia transpersonalna po prostu działa.


7. Praca terapeutyczna trwa z reguły od jednej do 3 sesji. Od jednej do trzech sesji wystarcza, aby klient pozbył się problemu, z którym zmaga się kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat swojego życia. Dzięki terapii, ludzie skutecznie zmienią swoje własne życie - a nie jedynie imitują zmianę.


8. Terapia Transpersonalna - pomimo tego, że porusza zagadnienia związane z ego i świadomością - jest formą pracy zupełnie świecką. Nie ma nic wspólnego z żadną religią czy formą kultu. Dlatego, każdy człowiek może z niej skorzystać, niezależnie od tego czy wierzy w Boga, czy nie.

To jest pierwszy wpis z serii o Terapii Transpersonalnej. Wkrótce pojawią się następne. Do usłyszenia. Pozdrawiam,

Mikołaj Centkowski
0 wyświetlenia
Kontakt

​Zanim napiszesz, przeczytaj proszę !

Nie odpisuję na wiadomości z prośbą o poradę psychologiczną.
Nie wyobrażam sobie, aby doradzać komukolwiek bez wcześniejszej rozmowy - to bardzo nieprofesjonalne.  Jeśli chcesz skorzystać z mojej pomocy - zapraszam Cię na na sesję indywidualną. 

Napisz, jeśli masz propozycję współpracy. Podaj proszę jak największą
ilość szczegółów, dotyczących Twojej propozycji.  

​Mój email to: mikolaj@fundacjahs.org
Telefon: 721152180


Polecam Twojej uwadze: 
https://terapiatranspersonalna.pl/ 
https://www.fundacjahs.org/
https://www.sculo.pl/


 

  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon

© 2023. Created by mikolajcentkowski.com